بررسی آمار رسمی «رشد جاماندگان از مدرسه»: ضربه فقر به تحصیل

بررسی آمار رسمی «رشد جاماندگان از مدرسه»: ضربه فقر به تحصیل

 

 

در سال تحصیلی 1402-1401، نرخ ترک تحصیل به بیشترین مقدار خود در نیم دهه اخیر رسیده است. نکته قابل توجه آن است که نرخ ترک تحصیل در سال اخیر، حتی از ایام کرونا که برخی از دانش آموزان به دلیل عدم دسترسی به وسایل ارتباطی و اینترنت ترک تحصیل کردند نیز بیشتر است. کارشناسان معتقدند که مهم ترین عامل افزایش میزان ترک تحصیل در سال های گذشته افزایش فقر در یک دهه اخیر بوده است. نرخ فقر در سال1401 به 30درصد رسیده است و بسیاری از مردم ایران توانایی تامین نیازهای ابتدایی خود را نیز ندارند و این مساله بر تحصیل فرزندانشان موثر است. بنابراین به نظر می رسد که برخی از دانش آموزان به جای تحصیل، برای تامین نیازهای خود وارد بازار کار می شوند. علاوه بر این، ارزش تحصیل برای کسب درآمد نسبت به سال های گذشته کاهش یافته و موجب شده است تا انگیزه دانش آموزان برای ادامه تحصیل کاهش یابد.

بررسی ها نشان می دهد در سال تحصیلی 1402-1401 نرخ ترک تحصیل دانش آموزان در تمامی مقاطع تحصیلی افزایش یافته است. در این سال تحصیلی نرخ ترک تحصیل دانش آموزان در مقطع ابتدایی با افزایش 0.25واحد درصدی به 1.2درصد رسیده است. ترک تحصیل در مقطع ابتدایی موجب افزایش بی سوادی در آینده می شود و بسیار نگران کننده است. کارشناسان معتقدند افزایش میزان ترک تحصیل با افزایش نرخ فقر در سال های گذشته رابطه تنگاتنگی دارد. در حال حاضر نرخ فقر در ایران 30درصد است. به عبارت دیگر حدود یک سوم از جمعیت ایران توانایی تهیه نیازهای اساسی خود را ندارند. در چنین شرایطی حتی اگر تحصیل رایگان باشد، هزینه های جانبی آن موجب می شود برخی از خانوارها از تحصیل فرزندان خود چشم بپوشند. علاوه بر این، امکان آن وجود دارد که با توجه به افزایش پدیده کار کودکان، دانش آموزان ترک تحصیل کرده به کارهایی از قبیل شاگردی و زباله گردی مشغول شوند. علاوه بر این، برخی از دانش آموزان مقطع متوسطه دوم به دلایلی مانند ناکامی برخی از تحصیل کردگان در یافتن شغل متناسب با تحصیلات خود، ترجیح می دهند به جای ادامه تحصیل، زودتر وارد بازار کار شوند.

 

بر اساس اطلاعات منتشر شده توسط مرکز آمار، در سال تحصیلی 1402-1401، نرخ ترک تحصیل دانش آموزان در مقاطع تحصیلی مختلف افزایش یافته است. در سال مذکور نرخ ترک تحصیل در مقطع ابتدایی با فزایش 0.25واحد درصدی نسبت به سال تحصیلی 1401-1400، به 1.2درصد رسیده است. در این سال تحصیلی در دوره ابتدایی نرخ ترک تحصیل پسران 1.21 و نرخ ترک تحصیل دختران معادل 1.19درصد بوده است. بسیاری از کارشناسان معتقدند افزایش میزان ترک تحصیل در این مقطع می تواند آسیب های قابل توجه و بعضا جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. برای مثال اگر فردی در سال های اولیه مقطع ابتدایی ترک تحصیل کند، از داشتن مهارت هایی مانند خواندن و نوشتن نیز محروم می شود. علاوه بر این، آمارهای مربوط به بازماندگان از تحصیل نشان می دهد در سال تحصیلی 1402-1401، بیش از 175هزار از دانش آموزان دوره ابتدایی از تحصیل جامانده اند.

با وجود آنکه جمعیت جاماندگان از تحصیل نسبت به سال تحصیلی 1401-1400 کاهش یافته، با این حال همچنان عدد نگران کننده ای است. نگاهی به آمارهای سال گذشته نشان می دهد بیشترین میزان جاماندگی از تحصیل در مقطع ابتدایی مربوط به سال تحصیلی 1400-1399 بوده است. در این سال مدارس از ابتدای سال تحصیلی به صورت مجازی افتتاح شدند. گفته می شد که برخی از دانش آموزان به دلیل عدم دسترسی به اینترنت و وسایل ارتباطی لازم برای دسترسی به آموزش های مجازی، مجبور به کناره گیری از تحصیل شدند. تا پیش از این، میزان بازماندگان از تحصیل در دوره ابتدایی حدود 14هزار نفر بود. در حال حاضر نیز برخی از کارشناسان معتقدند اصلی ترین دلیل ترک تحصیل در این مقطع تحصیلی، مشکلات اقتصادی خانوارهاست. در سال 1401، نرخ فقر در ایران معادل 30درصد بوده است. به عبارت دیگر در حال حاضر حدود یک سوم از جمعیت ایران توانایی تهیه نیازهای اساسی خود را ندارند. در چنین شرایطی حتی اگر تحصیل رایگان باشد، هزینه های جانبی آن موجب می شود برخی از خانوارها از تحصیل فرزندان خود چشم بپوشند. علاوه بر این، در سال های گذشته پدیده زباله گردی و تکدیگری کودکان به صورت قابل توجهی افزایش یافته و احتمال آن می رود که تعدادی از دانش آموزان ترک تحصیل کرده به این فعالیت ها بپردازند.

با تحصیلات آکادمیک می توان کار کرد؟

با تغییر مقطع تحصیلی از ابتدایی به متوسطه دوره اول، نرخ ترک تحصیل نیز افزایش می یابد. در سال تحصیلی 1402-1401، نرخ ترک تحصیل در مقطع متوسطه دوره اول با افزایش 1.1واحد درصدی به 5.47درصد رسیده است. در این مقطع تحصیلی نرخ ترک تحصیل پسرها معادل 6.5 و نرخ ترک تحصیل دخترها معادل 4.3درصد بوده است. در سال تحصیلی مذکور تعداد بازماندگان از تحصیل در مقطع دوره متوسطه اول با افزایش 8هزار نفری نسبت به سال تحصیلی قبلی، به 197هزار و 690نفر رسیده است. با این حال بیشترین میزان افزایش نرخ ترک تحصیل مربوط به متوسطه دوره دوم بوده است. در سال تحصیلی گذشته نرخ ترک تحصیل در مقطع متوسطه دوره دوم با افزایش 1.72درصدی، به 4.04درصد رسیده است. در این سال نرخ ترک تحصیل دختران معادل 3.5 و نرخ ترک تحصیل پسران معادل 4.5درصد بوده است.

در سال های گذشته عواملی مثل ناکامی برخی از جوانان در یافتن شغل، در حالی که از تحصیلات آکادمیک برخوردار بودند، موجب شده برخی به این نتیجه برسند که آغاز فعالیت در بازار کار به جای ادامه تحصیل انتخاب بهتری است. بنابراین احتمال آن می رود که علاوه بر مشکلات اقتصادی، انگیزه های این چنینی نیز در زمینه ترک تحصیل افرادی که در این مقطع تحصیلی هستند، موثر باشد.

تاثیر اقتصاد بر آموزش

در سال تحصیلی 1402-1401، نسبت دانش آموزان مدارس غیردولتی به کل دانش آموزان افزایش یافته و با افزایش 1.6درصدی نسبت به سال 1401-1400 به 14درصد رسیده است. این نسبت در مقطع ابتدایی بیش از دیگر مقاطع است. در سال های گذشته بسیاری از والدین دانش آموزان به این نتیجه رسیده اند که به جای استفاده از مدارس دولتی، با پرداخت شهریه فرزندان خود را در مدارس غیرانتفاعی ثبت نام کنند. مهم ترین دلیل والدین برای این کار تفاوت زیاد کیفیت آموزش در مدارس دولتی و غیردولتی است. گفته می شود در سال های گذشته تحریم های اقتصادی موجب شده درآمدهای دولت کاهش یابد. کاهش این درآمدها در کیفیت آموزش دولتی نیز موثر واقع شده و اگر افراد توانایی پرداخت هزینه تحصیل فرزند خود را داشته باشند، ترجیح می دهند که فرزندانشان در مدارس غیر دولتی تحصیل کنند.

منبع: دنیای اقتصاد/ فاطمه نصیری

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *